Serdecznie zachęcam do zapoznania się z telegraficznym skrótem najważniejszych zmian w przepisach ustaw podatkowych: ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prawnych i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym na rok 2018.
CIT 2018
W podatku dochodowym od osób prawnych znalazła się rewolucyjna zmiana polegająca na utworzeniu/wydzieleniu dwóch odrębnych źródeł przychodów. Nowela wprowadza dla osób rozliczających się CIT kapitałowe źródło przychodów i pozostałe (operacyjne) źródła przychodów.
Rewolucyjną zmiana nie jest utworzenie dwu odrębnych miejsc powstawania przychodów dla spółek rozliczających się zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, a brak możliwości kompensowania straty poniesionej z jednego źródła z zyskiem z drugiego.
Nowe regulacje w VAT 2018
Dla podatku od towarów i usług (VAT), nowym pojęciem jest tzw. podzielona płatność (split payment), której start planowany jest od 1 kwietnia 2018 roku. Podzielona płatność zakłada rozdzielenie strumienia pieniędzy podatnika (kwoty netto) i fiskusa (kwota podatku VAT), poprzez utworzenie nowego rodzaju rachunku bankowego i nowego rodzaju przelewów do obsługi podzielonej płatności.
Co do zasady podział płatności ma na celu ograniczenie swobodnego dostępu do pieniędzy będących naliczonym/należnym podatkiem VAT. Przewidziano też ograniczenia odpowiedzialności solidarnej podmiotów wobec zapłaty podatku VAT, dla podmiotów stosujących split payment oraz drobne inne ulgi np. w naliczaniu odsetek od zaległości.
Znaczące zmiany w PIT dla osób stosujących odliczenia i amortyzujących WNiP
W podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wprowadzono wiele nowych limitów zwolnień i wyłączeń, zdefiniowano na nowo skalę podatkową, a dokładniej kwoty wolne od opodatkowania. Wprowadzono większy limit kosztów uzyskania przychodu dla twórców. Pojawia się też kilka niekorzystnych zmian np. w amortyzacji WNiP.
8,5% limitowane w Ryczałcie
Ryczałt ewidencjonowany z tytułu najmu prywatnego lokali został „ograniczony” poprzez prowadzenie limitu kwotowego dla najkorzystniejszej stawki opodatkowania.
Kantory z kasą fiskalną ?
Wyjątkowo niekorzystną zmianą jest wyłączenie kantorów (działających poza bankami) z zwolnień z posiadania kasy fiskalnej.